Centralny odkurzacz split

Systemy ogrzewania odkurzania, w przeciwieństwie do normalnych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w otoczeniu odkurzanego miejsca. W normalnych odkurzaczach filtry nie są w stopniu zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, które wydobywają się w mieszkaniu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania jest więcej bardzo cicha praca. Instalacja centralnego odkurzania istnieje natomiast znacznie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w formy rurek i przewodów, jakie zostaną ukryte w granicach, pod podłogą, i nawet nad sufitem.

System centralnego odkurzania składa się z niewiele elementów. Ważnym i najistotniejszym spośród nich stanowi część centralna. Do niej dołączone są sztywne rury, które kierują do gniazd ssących włożonych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża wkłada się do najbliższego mieszkania a dzięki temuż ważna już podejść do leczenia zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna może być modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Jest ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Zawsze jest umiejscowiona w mieszkaniach gospodarczych, takich jak garaż lub piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej stawia się z silnika urządzonego w turbinę, która powoduje podciśnienie. Elementem składowym istnieje jeszcze separator zanieczyszczeń i pojemnik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na korzystniejsze i delikatniejsze. Im szerszy tym powietrze będzie dużo przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają usunięte w budynku w centralnych pomieszczeniach. W domach jednorodzinnych do dokładnego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy tylko jedno gniazdo ssące.