Charakterystyka pomp wyporowych

Pompa membranowa inaczej zwana jest pompą wyporową. Znajduje swoje wykorzystanie między innymi w różnorakich instalacjach do przetłaczania prawie każdego medium. Jej roboczym organem jest plastikowa lub gumowa membrana, która poruszana jest przy pomocy dźwigni.

Cechy charakterystyczne

kasa fiskalna cenaCena kasy fiskalnej. Gdzie tanio kupić? Polkas

Jej cechą charakterystyczną jest brak przecieków, dzięki czemu jest szeroko wykorzystywana do pompowania cieczy toksycznych oraz zanieczyszczonych. Jej zastosowanie odnosi się do oczyszczalni wody, przemysłu farbiarskiego, drukarskiego, lakierniczego, do transportu produktów spożywczych, w przemyśle mechanicznym, ceramicznym, górniczym, budowlanym, włókienniczym, spożywczym, farmaceutycznym, papierniczym i chemicznym, a także przy transporcie chemikaliów.

pompy membranowe

Źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/pompa-membranowa-HMT.jpg 

Pompy membranowe zapewniają niezawodny, wydajny i ekonomiczny transport wszelkiego rodzaju cieczy.
Pompy, które działają z wykorzystaniem pneumatyki wymagają dostawy sprzężonego powietrza. Są one napędzane sprężonym powietrzem. Ich działanie rozpoczyna się wraz z zasileniem sprężonym powietrzem za pomocą systemu dystrybucji kierującego powietrze na jedną z membran. Membrany zaś połączone są wspólną osią. Jedna membrana wykonująca posuw tłoczenia ciągnie w swoją stronę drugą która w tym czasie zasysa medium. Następnie ponownie cykl powtarza się z odwróceniem kierunków działania.

pompy membranowe

Źródło: http://www.grupa-wolff.eu/wp-content/uploads/2014/03/pompa-membranowa-EM-PP.jpg

Rodzaje pomp

Pompy membranowe dostępne są w różnych wykonaniach membran: NR (guma naturalna), NBR, EPDM, FKM (Viton), SANTOPREN. Rodzaje napędu pomp są następujące: pneumatyczny (sprężynowym powietrzem), silnik elektryczny, z silnikiem spalinowym, hydraulicznie.

Pompy membranowe zasilane sprężonym powietrzem dostępne są w różnych wykonaniach materiałowych m.in. metalowe i z tworzyw sztucznych. Zapewniają możliwość transportu mediów agresywnych chemicznie, ściernych, a także dużej gęstości. Na rynku istnieją pompy w wykonaniach sanitarnych (pompy spożywcze) oraz pompy z certyfikatem ATEX.