Jak uzyskac zwrot kosztow zakupu kasy fiskalnej

1 stycznia 2015 roku weszły w życie nowe przepisy, które znacznie rozszerzają zakres osób prowadzących działalność gospodarczą, które będą podlegały obowiązkowej ewidencji na kasie fiskalnej posnet bingo hs ej. Z tego powodu wiele osób będzie musiało zakupić kasę fiskalną. Nie jest to mały wydatek. Ponieważ sprzedawcy kas fiskalnych doskonale zdają sobie sprawę, że bez względu na cenę, znajdą się nabywcy, raczej nie będą oni obniżali cen. Może to oznaczać duże koszty dla przedsiębiorcy nabywającego kasę fiskalną. Czy wiesz jednak, że przedsiębiorcy kupujący ją po raz pierwszy mogą liczyć na zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej?


Zgodnie z art. 111 ust. 4 osoby, które rozpoczynają ewidencjonowanie obrotu i kwot należnych podatku na kasie fiskalnej, mogą odliczyć od podatku koszty poniesione na zakup każdej z kas fiskalnych w wysokości 90% jej ceny, nie więcej jednak niż 700 zł.
Co należy zrobić, aby uzyskać zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej? Podatnik w tym celu musi złożyć pisemne zgłoszenie, w której poinformuje o liczbie zakupionych kas fiskalnych. Składa się je do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Musi to zostać zrobione zanim rozpocznie się ewidencjonowanie sprzedawanego towaru na kasie, którą to dotyczy. Pamiętajmy, że jeśli przekroczymy ten termin, nie uzyskamy zwrotu, warto więc pilnować czasu. Zwróćmy również uwagę na to, że jeśli posiadamy jedynie jedną kasę fiskalną, nie musimy jej zgłaszać na osobnym formularzu – wystarczy zrobienie tego na formularzu dotyczącym zgłoszenia miejsca instalacji kasy fiskalnej. To może wydawać się oczywiste, ale warto przypomnieć, że podstawą zwrotu pieniędzy za zakup kasy fiskalnej będzie paragon (lub inny dowód zakupu). Zachowajmy go.
Jak wygląda kwestia zwrotu kosztów zakupu kasy fiskalnej w przypadku podatników VAT? Pamiętajmy o tym, że podatnicy VAT mają możliwość rozliczenia zakupu kasy fiskalnej dopiero w deklaracji VAT za okres, w którym rozpoczęli ewidencjonowane sprzedaży na kasie fiskalnej. Podatnik VAT, gdy rozlicza się w sposób miesięczny, może liczyć na 25% (jednak nie więcej niż 175 zł) podatku zwróconego na konto, w sytuacji gdy występuje nadwyżka podatku zapłaconego nad należnym. W podobnej sytuacji podatnik VAT rozliczający się w systemie kwartalnym może liczyć na 50% kwoty przysługującej do zwrotu, jednak nie więcej niż 350 zł.


POLKAS
Pasternik 94, 31-354 Kraków
12 634 05 44
http://www.polkas.pl