Jakie kasy fiskalne wyrozniamy

Obecnie niemal w każdym sklepie mamy do czynienia ze sprzedażą skomputeryzowaną. Podstawowym wyposażeniem tego typu placówek staje się więc kasa fiskalna posnet bingo xl – urządzenie, które ma za zadanie zajmować się rejestrowaniem obrotu, a także kwot podatku, zarówno dochodowego jak i VAT, w przypadku sprzedaży detalicznej.

Pierwszym podstawowym rodzajem tego sprzętu jest kasa fiskalna ERC. Jest ona bardzo prostym urządzeniem, które ma stosunkowo niewielką pamięć RAM (pojemność zawiera się w przedziale od jednego do ośmiu megabajtów). Zwykle starcza jej więc na około pięć lat pracy – po tym czasie właściciel powinien kupić nową kasę bądź po prostu wymienić moduł fiskalny. Do kasy fiskalnej ERC można podłączać urządzenia zewnętrzne, jednak nie da się prowadzić sprzedaży za pomocą aplikacji komputerowej.

Wśród typu ERC wyróżnia się między innymi kasy przenośne, znane także pod nazwą kas mobilnych. Są one zwykle wykorzystywane w niewielkich sklepach bądź na targach czy bazarkach, gdzie ogromną zaletą okazują się ich kompaktowe rozmiary. Popularne zdają się także kasy jednostanowiskowe, posiadające odrobinę większe możliwości niż modele przenośne. Da się do nich podłączyć komputer oraz inne urządzenia, takich jak chociażby wagi.

Dużo bardziej zaawansowanym rodzajem sprzętu jest kasa fiskalna POS. Zaliczają się do nich komputery, zajmujące się ewidencjonowaniem obrotów, a także realizacją wielu różnych działań, wiążących się z gromadzeniem poszczególnych produktów oraz ich sprzedażą. Na najprostsze systemy POS składają się zwykle: drukarka fiskalna, klawiatura, monitor (zarówno standardowy, jak i dotykowy) i oczywiście komputer. Jeśli ma się natomiast do czynienia z rozszerzonym systemem, kasę można łączyć z praktycznie każdym zewnętrznym urządzeniem wspomagającym.

Kasa fiskalna POS jest inwestycją bardzo opłacalną, ponieważ, w przeciwieństwie do kasy ERC, ma możliwość rozszerzania pamięci RAM, wymiany oprogramowania na nowsze oraz zainstalowania wydajniejszego procesora. Warto zauważyć, że w tym systemie urządzeniem fiskalnym nie jest właściwie sama kasa, a drukarka, wydająca paragon.