Komunikacja bez barier

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, i nie po paru miesiącach, gdy to było wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na dodatkowy koniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo różnych wersji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się mocniejsze i popularniejsze, oraz co za tym chodzi - i znacznie częstsze. Obecnie bez problemu można osiągnąć się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna sztuka również kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot dodatkowo ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na dalekiej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po utworzeniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgód Europejskiej a każdy jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która potrzebuje zdobyć nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie wymowne są w ostatnim przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zająć targi międzynarodowe, bezpośrednio docierając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie sprawniej w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie potrafiły się odbywać także spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To cenne w dorosłych negocjacjach, gdzie czasem drobne elementy mogą zdecydować na osiągnięciu transakcji.