Pompa 3stopniowagrudziadz

Pompy chodzą do ważniejszej grupy urządzeń, do tzw. przenośników cieczy. Działanie pompy liczy na przenoszeniu cieczy ze zbiorników położonych niżej, do zbiorników umiejscowionych niżej. Pompy są używane i do przetłaczania cieczy ze pojemników o ciśnieniu niższym, do zbiorników, jakie zajmują ogromniejsze ciśnienie.

Pompy mogą stanowić urządzeniami bardzo trudnymi technologicznie, ale i bardzo popularnymi. Przenośnikiem cieczy może istnieć, np. czerpak do studni lub koło młyńskie.
Obecne pompy z racji na prostą budowę techniczną są o dużo bardziej korzystne. Aby pompa mogła dobrze pracować potrzebne jest podanie jej działalności z zewnątrz. Niezbędnym elementem pompy to stanowi jej silnik.
Przy doborze pompy należy zwrócić szczególną uwagę na jej wydajność, moc i wysokość podnoszenia lub maksymalne ciśnienie. Moc pompy wymaga istnieć odpowiednia do wielkości podnoszenia i wydajności. Należy zwrócić jeszcze wzmiankę na kursy eksploatacji pompy również jej awaryjność.
Obecnie najpopularniejsze są pompy przemysłowe. Stanowi bardzo dużo sposobów pomp przemysłowych. Najczęściej brane są pompy do wody. Natomiast pompy przemysłowe kwalifikują się na: pompy beczkowe, pompy bocznokanałowe, pompy chemiczne, pompy chemoodporne, pompy do pompowania bentonitu i płuczki, pompy do ostatniej cieczy, pompy do hydrotransportu, pompy do igłofiltrów, pompy do nawadniania, pompy do olejów i paliw, pompy do sądów, pompy do wody czystej, pompy do wody deszczowej, pompy do wody morskiej, pompy dozujące, pompy dwustrumienne, pompy głębinowe, pompy zdrowe i spożywcze, pompy krzywkowe, pompy kwasoodporne, pompy magnetyczne, pompy membranowe, pompy odwodnieniowe, pompy perystaltyczne, pompy samozasysające, pompy ściekowe, śmigłowe, śrubowe, pompy wałowe, wielostopniowe, wałowe, pompy z elastycznym wirnikiem także mnóstwo nowych typów.