Psychiczne uzaleznienie od slodyczy

Psychiczne uzależnienie, które łączy się z obsesyjnym zaangażowaniem w akcję, którą sprawiamy kosztem nie tylko czasu spędzanego z linią, czy robienia różnych rzeczy domowych lub relaksu, tylko w skrajnych przypadkach, również kosztem snu.

 

Osoby uzależnione dobrze nie odczuwają komfortu mając się pracą – kojarzy się to z codziennym stresem i obawą o utratę stanowiska. Często osoby uzależnione wydają pieniądze, których nie mają, są ponad stan i sięgają po dopalacze, które tworzą pomóc im w działaniu dłużej i efektywniejszej pracy, tj. amfetaminę, kokainę. Uzależniony nie potrafi być przyjemności z prowadzonej pracy, idzie do perfekcjonizmu, którego wytycznych tenże nie potrafi określić. Często stosuje się więc z potrzebą akceptacji.

Czas, który nie jest usunięty na pracy, przeważnie jest prezentowany jako stracony. Osoby te nawet w dni wolne z pracy, cały czas o niej mądrością i dziwią się jak ulepszyć swoją kondycję w marce i co będzie się działo, gdy wrócą z urlopu.

Pracoholizm to przede każdym wywiad z pacjentem, ale jednocześnie z kobietami bliskimi – toż głównie one odczuwają problem również są największą ofiarą uzależnienia. Początkiem działania jest wprowadzenie planu dnia, harmonogramu tygodnia, jakiego należy się ściśle trzymać – podziału, jaki stanie stworzony, żeby ograniczyć czas goszczony na pracy, a wprowadzić wiele czasu spędzanego z linią, na urlopie. Kolejnym krokiem jest uświadomienie pacjentowi i wdrożenie go działalności priorytetów, samodzielnych decyzji, który dobór jest istotniejszy, a co należy zachować na później. Oczywiście jak w wypadku innych uzależnień, po zakończeniu wstępnej fazy leczenia, po dokonaniu 12 kroków, należy regularnie uczęszczać na terapię. W Polsce istnieją grupy Anonimowych Pracoholików, których zebrania kładą się na wspieraniu siebie w wytrwałości. Dla osiągnięcia właściwszych efektów, leczenie powinno wynosić również osoby współuzależnione.