Stosunki miedzynarodowe sprawdzian

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w branżach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, i nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, a nie po paru miesiącach, jak więc pozostawało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na następny kraniec świata nie ma już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wybranie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele nowych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się większe i popularniejsze, i co za tym idzie - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można wziąć się na kolejny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna cywilizacja oraz drugie obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na tropikalnej wyspie. Zmienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Zgody Europejskiej a wszelki jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która planuje zyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo realne są w obecnym przykładu tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może podbić rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie zdecydowanie w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To drogie w dużych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na osiągnięciu transakcji.