System oswietlenia liniowego

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają bardzo efektywną pracę w sektorze. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny będące dostępne części ruchome, w wypadku nagłego braku oświetlenia potrafią oni stać trwale okaleczeni, a nawet że stać zagrożone ich przeznaczenie. W sezonie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zatrzymają się tylko po paru sekundach od przerwania wpływu prądu.

Nawet w tych instytucjach, gdzie zastosowano systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zachowanie niemal wcale nie jest szybkie. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Dają się one na drugie typy, ale zadaniem każdego spośród nich istnieje zachowanie oświetlenia pomieszczeń przez jeden czas po zaniku zasilania. Dzięki temu pracownicy mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, oraz w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym sposobem oświetlenia awaryjnego, dobrego nie ale w sektorze ale zarówno w pokojach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w sezonie codziennej pracy instalacji. W czasie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło pozostaje włączone. System opraw ma że pewne cechy, którymi jest branie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system teoretyczny do używania w przemyśle polega na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie są zainstalowane duże akumulatory i układy sterujące. Można jeszcze użyć generatora, dzięki czemu nie tylko oświetlenie awaryjne będzie umiało robić wiele godzin, ale energię będzie mocna również dać do kolejnych urządzeń, na wzór komputerów czy niektórych maszyn.