Zautomatyzowana ksiegowosc

Osoby niewtajemniczone w księgowość mogą nie zdawać sobie sprawy z zawiłości, jakie są związane z tym zagadnieniem. Księgowość to nie są tylko Aktywa i Pasywa czy Rachunek zysków i strat, ale znacznie więcej. Dobry księgowy powinien przede wszystkim perfekcyjnie znać prawo podatkowe, aby móc dobrze interpretować różne zdarzenia gospodarcze. Dodatkowo należy być na bieżąco z sytuacją prawną w kraju, gdyż zasady odnośnie do podatków czy też wytycznych dla księgowych zmieniają się praktycznie każdego roku.

Nie wystarczy znać jedynie polskich standardów rachunkowości, ale wymagana zazwyczaj będzie znajomość także międzynarodowych standardów rachunkowości. W różnych firmach panują różne systemy księgowania czy prowadzenia ksiąg i należy być świadomym różnych wariantów. Także pracownicy audytu kontrolując różne firmy, muszą być przygotowani na różne formy przedstawiania im sprawozdań. Dodatkowo coraz więcej firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami.

http://www.polkas.pl/Pl/produkt/kasa_fiskalna_elzab_mini_e/

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu praca księgowych była o tyle utrudniona, że musieli praktycznie wszystko pisać i liczyć ręcznie, a jedna pomyłka mogła skutkować całą masą straconego czasu i dużych kar finansowych. W dzisiejszych czasach na szczęście nastała komputeryzacja i wiele procedur dzięki temu zostało znacznie ułatwionych. Przede wszystkim powstały programy księgowe dla biur rachunkowych, które znacznie ułatwiają pracę i pozwalają zautomatyzować wiele procesów. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu na tzw. “papierkową robotę” i zająć się np. doradztwem dla klienta.

Czasami firmy mogą mieć problem z wyborem najlepszego dla nich oprogramowania, gdyż na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka wysokiej klasy programów. Przykładem może być Symfonia, na której chociażby w niektórych uczelniach ekonomicznych przeprowadzane są zajęcia. Studenci w ten sposób mogą w praktyce już nabyć umiejętność poruszania się w danym programie, co może okazać się niezwykle ważne w perspektywie podjęcia przyszłej pracy. Pracodawcy bowiem niezbyt przychylnym okiem patrzą na potencjalnych pracowników, których w zasadzie od podstaw należy szkolić.

Całe szczęście programy księgowe dla osób zaznajomionych z tematem są dosyć intuicyjne i w dość łatwy sposób można nauczyć się ich właściwej obsługi. Aktualnie ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez nich i powrót do przeszłości, kiedy to wszystko trzeba było wpisywać ręcznie. Rozwój technologiczny ma swoje niepodważalne plusy.