Zautomatyzowana ksiegowosc

Osoby niewtajemniczone w księgowość mogą nie zdawać sobie sprawy z zawiłości, jakie są związane z tym zagadnieniem. Księgowość to nie są tylko Aktywa i Pasywa czy Rachunek zysków i strat, ale znacznie więcej. Dobry księgowy powinien przede wszystkim perfekcyjnie znać prawo podatkowe, aby móc dobrze interpretować różne zdarzenia gospodarcze. Dodatkowo należy być na bieżąco z sytuacją prawną w kraju, gdyż zasady odnośnie do podatków czy też wytycznych dla księgowych zmieniają się praktycznie każdego roku.

Kliknij w źródło

Nie wystarczy znać jedynie polskich standardów rachunkowości, ale wymagana zazwyczaj będzie znajomość także międzynarodowych standardów rachunkowości. W różnych firmach panują różne systemy księgowania czy prowadzenia ksiąg i należy być świadomym różnych wariantów. Także pracownicy audytu kontrolując różne firmy, muszą być przygotowani na różne formy przedstawiania im sprawozdań. Dodatkowo coraz więcej firm współpracuje z zagranicznymi kontrahentami.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu praca księgowych była o tyle utrudniona, że musieli praktycznie wszystko pisać i liczyć ręcznie, a jedna pomyłka mogła skutkować całą masą straconego czasu i dużych kar finansowych. W dzisiejszych czasach na szczęście nastała komputeryzacja i wiele procedur dzięki temu zostało znacznie ułatwionych. Przede wszystkim powstały programy księgowe dla biur rachunkowych, które znacznie ułatwiają pracę i pozwalają zautomatyzować wiele procesów. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu na tzw. “papierkową robotę” i zająć się np. doradztwem dla klienta.

Czasami firmy mogą mieć problem z wyborem najlepszego dla nich oprogramowania, gdyż na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka wysokiej klasy programów. Przykładem może być Symfonia, na której chociażby w niektórych uczelniach ekonomicznych przeprowadzane są zajęcia. Studenci w ten sposób mogą w praktyce już nabyć umiejętność poruszania się w danym programie, co może okazać się niezwykle ważne w perspektywie podjęcia przyszłej pracy. Pracodawcy bowiem niezbyt przychylnym okiem patrzą na potencjalnych pracowników, których w zasadzie od podstaw należy szkolić.

Całe szczęście programy księgowe dla osób zaznajomionych z tematem są dosyć intuicyjne i w dość łatwy sposób można nauczyć się ich właściwej obsługi. Aktualnie ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez nich i powrót do przeszłości, kiedy to wszystko trzeba było wpisywać ręcznie. Rozwój technologiczny ma swoje niepodważalne plusy.